Kaplice je vstupní branou do Čech od jihu i do čisté přírody Novohradských hor

Rozhovor se starostou Kaplice Pavlem Talířem pro Mladou frontu DNES

Proč by turisté při svých letních toulkách jihem Čech neměli minout Kaplici?
Kaplice je vstupní brána do Novohradských hor směrem na východ, na západ na Lipensko a Šumavu a také vstupní brána do Čech od jihu. Kaplice je rozhraní mezi adrenalinovějším Lipenskem a klidnými Novohradskými horami. O propagaci této oblasti se stará destinační spolek Novohradsko – Doudlebsko, který funguje asi dva roky. Zjednodušeně se dá říct, že se tato oblast rozkládá mezi Vltavou a Lužnicí. A nejdůležitějšími vodními tepnami jsou malebné říčky Malše a Stropnice. Je to krajina dobrých a čistých vod, ze které pramení všechny pitné vody pro Jižní Čechy. Jistě všichni znají přehradu v Římově. Cílem spolku je turista, který vyhledává klid a pohodu, chce si odpočinout od běžného ruchu života. V oblasti existuje poměrně rozsáhlá nabídka ubytovacích a stravovacích zařízení a spousta turistických bodů, které stojí za to třeba na kole pěšky navštívit.

Jakou roli v tom hraje Kaplice?
Naše město je svou polohou skvělou logistickou základnou pro celou oblast Novohradska-Doudlebska. Je to největší město v oblasti, vzdálené pár desítek minut od Českých Budějovic a Českého Krumlova a doslova na dohled od Rakouska. V Kaplici je k dispozici turistické a informační centrum, cyklisté zde najdou servis pro jejich dopravní prostředky, kdyby se něco pokazilo. Infocentrum půjčuje elektrokola a elektroskútry, se kterými je průjezd krajinou dostupný i pro ty, kteří by si na kole nebo pěšky do přírody netroufli. Čistou energii ve spojení s přírodou podporujeme, spojili jsme síly s firmou E.ON. Ve městě jsou dostupné celoročně veškeré služby a také kvalitně propracovaný kulturní program, který jistě nadchne nejen místní obyvatele, ale také turisty, kteří se po celodenních toulkách vrací do města. Nejsnadnější cestou pro zajištění ubytování a naplánování výletů a programu je navštívit náš portál www.ikaplice.cz, který je komplexním přehledem všeho, co jsem zmínil. Dokonce zde můžete objednat i vstupenky na různé akce nebo třeba do kina.

Na co byste pozval návštěvníky do Kaplice?
Návštěvníci by si rozhodně neměli nechat ujít Galerii Krampus na kaplickém náměstí, která je v provozu zejména o hlavních letních prázdninách a představujeme v ní dvě desítky originálních kostýmů alpských démonických stvoření krampus. V polovině prosince totiž u nás probíhá tradiční Krampus Show, při které projde centrem města několik stovek těchto masek s doprovodnou show a dalším programem, zejména hudebním. Říkáme, že je to náš zimní festival. Krampus Show je největší takovou akcí v České republice. A samozřejmě, že to není kompletní celoroční výčet. Na konci června pořádáme hudební festival Sucháč fest, během léta spoustu kulturních a hudebních akcí, na začátku září Kaplické slavnosti.

A co třeba sportovní akce?
Na září je naplánován průjezd tradičního cyklistického závodu Okolo Jižních Čech, který tentokrát projíždí Kaplicí svou rychlostní prémií. V ten samý den projedou historická vozidla South Bohemia Classic. Jedná se o soutěž krásných starých automobilů, které míří z Českobudějovicka, přes Novohradsko až na Lipno. Speciální rychlostní vložka se pojede u nás v Kaplici. Občané a návštěvníci uvidí exklusivní přehlídku historických automobilů, která nejsou jen tak k vidění.

Zůstaneme ještě u sportu a hlavně mládeže. Jak se kaplickým daří?
Kaplice přebírá aktivity okresního charakteru, co do pořádání sportovních školních akcí pro děti. Letos se konaly v Kaplici okresní olympiáda mládeže i Pohár rozhlasu pro děti prvních a druhých stupňů základních škol. Kaplická atletika má v rámci České republiky nyní skvělé jméno, díky výkonům mladého českého rekordmana Tomáše Kratochvíla. Přes padesát let se také ve městě běhá Večerní běh Kaplicí, ozdobený účastí mnoha českých mistrů republiky a reprezentantů. Prosazují se také seniorské hry. Je to dobrá myšlenka, která propojuje generace pohybem. Za těmito a dalšími akcemi stojí za město zejména místostarosta a bývalý ředitel místní základní školy Libor Lukš.

Všechny Vaše odpovědi zní idylicky. Má Kaplice nějaké problémy?
Samozřejmě, že se objevují i problémy. Například s veřejnými zakázkami a přezaměstnaností. Aktuálně se to týká rekonstrukce kulturního domu, která je další důležitou investicí v Kaplici. Cílem je mít moderní zázemí a vybavení pro pořádání nejrůznějších akcí včetně kulturních a to celoročně. Firma, která už vyhraje veřejnou zakázku a je připravena na zahájení prací, řeší pracovní síly a tak dochází ke zdržení. Na druhou stranu jsme trpěliví a věříme, že rekonstrukce proběhne úspěšně. Do kultury v Kaplici investujeme neustále, disponujeme například vlastním podiem, což není pro města a obce našeho rozsahu až tak obvyklé.

Mluvil jste investičních projektech. Dokážete je nějak shrnout?
Minimálně za několik předchozích let probíhaly masivní investice do rekonstrukce ulic včetně všech inženýrských sítí. Toto se podařilo v lokalitě od začátku náměstí, po celé ulici Linecké až po část ulice Omlenické. Byly nebo jsou rekonstruovány mosty a proběhlo zateplení veřejných budov, škol a školek, což přinese úsporu zejména v zimním období. A aktuální problém k řešení? Nevyvětratelnost vnitřních prostor. Takže chceme být trochu osvětoví a očekávám, že další investicí budou různé čističky a zvlhčovače vzduchu. Výsledkem by mělo být zdravé prostředí pro naše děti a snížení jejich nemocnosti.

Rozhovor pro Mladou frontu DNES.
Foto: MfD/Mafra