Černobyl je ponaučením, jak bezpečně využít jádro

V médiích rezonovalo v uplynulém týdnu téma jaderné energie, v souvislosti s třicátým výročím nešťastného výbuchu elektrárny v ukrajinském Černobylu. Je zajímavé se zabývat touto tragédií s odstupem let, vnímat historická fakta zasazená do souvislostí a uvědomit si dopady pro budoucnost. Obecně by se dalo zhodnotit, že je pozitivní, že se nejen média, ale také veřejnost, se kterou mám možnost mluvit, zabývají historií. Kdo totiž nezná svou minulost a nepoučí se z chyb, dělá stejné chyby i v budoucnosti. V tomto případě by se mohlo jednat o chyby s fatálním dopadem.
Důsledky jaderné katastrofy v Černobylu byly pro životní prostředí enormní a doznívají až do dneška. Přestože ale ekologové říkají, že jádro je problém, dopady na životní prostředí jsou dnes ze všech typů výroby elektrické energie snad nejnižší. Důležité je hledět v první řadě na bezpečnost. Havárií již v minulosti bylo celosvětově několik a věřím, že se proto lidé poučili. Technologie v rámci České republiky jsou jedny z nejmodernějších. Jsem o tom přesvědčen díky některým svým kolegům, přátelům a známým, kteří mě odborně zasvětlili do této zajímavé problematiky. Vím, že naše jaderné elektrárny jsou díky tomu vůbec jedny z nejbezpečnějších. Nepokrytě jsem zastáncem jaderné energie, a to nikoliv proto, že se jedná o zvučené politické téma. S plným vědomím možností využití a dopadů dalších typů výroby elektrické energie mohu srovnávat. Výroba energie z jádra je nejstabilnější. Ekonomické dopady, díky zneužití projektů solárních elektráren některými subjekty, mají bohužel dopad pro každého občana. Toto je škodlivé stigma, které poškozuje tuto další ekologickou možnost výroby elektřiny. Na druhou stanu, pokud budeme mluvit o efektivitě, je solární elektřina stále až za jádrem.
Využijme možnosti zpracování energie z jádra, s vědomím historických souvislostí a za maximální odborné způsobilosti. Poučme se z minulých chyb, kriticky sledujme a vyjadřujme se k tomu, co by teoreticky mohly vést k našemu ohrožení. Považuji za částečně přínosné, že ekologičtí aktivisté vystupují proti jaderné energetice. Jako starosta příhraničního města Kaplice mám s takovými akcemi zkušenost. Aktivistické akce jsou určitým kontrolním mechanismem, který jaderný výzkum i provoz elektráren udržuje v pozornosti. Na druhé straně rozhodně nesouhlasím s extrémními výpady těchto skupin, které nejsou konstruktivní.

Pavel Talíř, starosta Kaplice, kandidát na hejtmana Jihočeského kraje za KDU-ČSL